Problemy stóp

Modzele
Są to zmiany dotyczące rogowej warstwy naskórka, miejsce wzmożonego i nadmiernego rogowacenia skóry. Najczęściej pojawiają się w okolicy podeszwowej stóp, na palcach. Modzele są żótawymi, twardymi tworami o rozmytych krawędziach, są niewrażliwe na dotyk. Bardzo często powodują charakterystyczne dolegliwości objawiające się pieczeniem, bólem przy obciążeniu stopy (mijającym w trakcie spoczynku), poczuciem dyskomfortu w butach na cienkiej podeszwie i wysokim obcasie. Częściej występują u kobiet niż u mężczyzn.
Odciski (nagniotki)
Są skutkiem długotrwałego ucisku lub tarcia (np. butów o skórę lub skóry palców o siebie). Skóra, by się chronić przed uszkodzeniem wytwarza komórki warstwy rogowej. Nie złuszczają się one jednak tylko narastają tworząc twardą warstwę. Najczęstszymi miejscami występowania nagniotków są górne powierzchnie palców stóp, końce palców i przestrzenie między palcami. W skrócie – odcisk to twarda narośl na skórze z obecnością czopa rogowego, powodująca ból przy bezpośrednim ucisku. Czasami może pojawią się świąd i zaczerwienienie wokół odcisku – tym objawom towarzyszy zazwyczaj dotkliwy ból.


Grzybica stóp
Jest dość często spotykaną choroba stóp. Jest to zakażenie skóry, które zazwyczaj dotyczy podeszwowej powierzchni stóp, palców oraz przestrzeni między palcami. Zmiany skórne występujące w grzybicy stóp mają bardzo nieestetyczny wygląd, są przyczyną silnego świądu. Objawami grzybicy stóp są zazwyczaj: złuszczający się naskórek, drobne pęcherze, zaczerwienienie skóry, wysięk i świąd. Jest wiele rodzajów grzybicy stóp – najczęściej występująca to grzybica międzypalcowa, potnicowa, złuszczająca.
Grzybica paznokci
Częściej atakuje paznokcie stóp niż dłoni, zwykle zmiany grzybicze atakują pierwszy i piąty palec stopy. Grzybica paznokci charakteryzuje się matowieniem paznokcia, przebarwieniami (na biało, żółto lub brązowo) płytki, zgrubieniami i nadmiernym rogowaceniem paznokcia. Dodatkowymi objawami grzybicy paznokci jest ich nadmierna kruchość i łamliwość.


Wrastające i wkręcające się paznokcie
To dość często spotykane i bardzo uciążliwe schorzenie. Najczęściej dotyczy pierwszego palca stopy. Zdrowy i nieuszkodzony paznokieć rośnie prosto, natomiast wrastający jest wtedy, kiedy kąty lub brzegi paznokcia wbijają się w wał około paznokciowy. Prowadzi to do podrażnienia, bolesności a nawet stanów zapalnych. Najczęstsze przyczyny wrastających paznokci to: niewłaściwie dobrane obuwie, zła pielęgnacja i zbyt głębokie wycinanie brzegów paznokcia. Jest wiele metod korekty tej dolegliwości, najlepszą metodę dobierze doświadczona osoba zajmująca się podologią leczniczą.
Pękające pięty
Popękane pięty to nie tylko problem estetyczny ale przede wszystkim zdrowotny. Pęknięcia wyglądające jak szczeliny tworzą się zwykle w zrogowaciałej warstwie naskórka, ale zdarzają się również te o wiele głębsze – sięgające aż do skóry właściwej. Wtedy piąty bolą, krwawią a nawet ropieją. Pękające pięty są łatwym celem dla bakterii, wirusów i grzybów, łatwo wtedy o zakażenie i poważne problemy zdrowotne.


Kurzajki
To potoczna nazwa brodawek. Pojawiają się na skórze w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Kurzajki pojawiają się na ustach, dłoniach lub stopach. Kurzajki występujące na stopach są zwykle szorstkie, maja kolor skóry i są większe od brodawek zwykłych. Występują w postaci głębokiej (i te są bolesne) lub powierzchniowej (te tworzą skupiska). Kurzajkami można się zarazić.
Stopa cukrzycowa (zespół stopy cukrzycowej)
Stopa cukrzycowa (zespół stopy cukrzycowej) – jest to jedno z najczęściej występujących powikłań cukrzycy. Są dwie odmiany tej choroby – zespół stopy cukrzycowej niedokrwiennej (powstaje w wyniku pogorszenia się ukrwienia stopy) i zespół stopy neuropatycznej (przyczyną jest uszkodzenie obwodowego układu nerwowego). Choroba charakteryzuje się zmniejszonej wrażliwości na ból, dotyk i temperaturą, utrudnionym gojeniem się ran, pojawiającymi się owrzodzeniami, licznymi pęknięciami skóry z towarzyszącymi ogniskami martwicy. Osłabieniu ulega również struktura kości i stawów i tkanek miękkich – dochodzi do deformacji stopy. Paznokcie z powodu zaburzeń wzrostu są zdeformowane. Zazwyczaj stopa jest sina. Odpowiednie leczenie i pielęgnacja stopy cukrzycowej może uchronić przed amputacją.
